Кенія є безумовним лідером у торговельно-економічному співробітництві України з країнами Східної Африки. З поміж більш ніж п’ятдесяти країн африканського континенту Кенія посідає провідне місце серед найбільш вагомих споживачів українських товарів, увійшовши до першої десятки.
Структура ВВП Кенії
![]() |
![]() |
||||
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Решта ВВП Кенії формується за рахунок сфер інформації та комунікації; державного управління, оборони; охорони здоров'я; електроенергетики; адміністративного та допоміжного обслуговування.
Динаміка ВВП за останні три роки в %
Динаміка ВВП в млрд. дол. США
Валовий внутрішній продукт (ВВП) Кенії в 2019 році становив 95,50 млрд доларів США. ВВП Кенії становить 0,08 відсотка світової економіки.
Для порівняння: валовий внутрішній продукт (ВВП) України за цей період становив 153,78 млрд доларів США. ВВП України становить 0,13 відсотка світової економіки.
Джерело: Світовий банк
Динаміка ВВП на душу населення в млрд. дол. США
Валовий внутрішній продукт на душу населення в Кенії за останніми даними становив 1237,50 доларів США в 2019 році.
Для порівняння: валовий внутрішній продукт на душу населення в Україні становив 3659,8 долара США в 2019 році.
Джерело: Світовий банк
Зовнішня торгівля Кенії
Таблиця кенійського експорту в процентах за категоріями, згідно з базою даних COMTRADE*
*База даних ООН з питань міжнародної торгівлі
Таблиця кенійського імпорту в процентах за категоріями, згідно з базою даних COMTRADE*
* База даних ООН з питань міжнародної торгівлі
Таблиця кенійського імпорту в процентах по країнах, відповідно до бази даних COMTRADE*
*База даних ООН з питань міжнародної торгівлі
Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво України з Кенією
Основними особливостями, які роблять Кенію важливим та перспективним партнером для України є те, що українська продукція відповідає кенійським потребам та стандартам, ціни залишаються прийнятними, а сама Кенія все інтенсивніше переймає на себе роль Східноафриканського економічного «хабу».
Двостороння торгівля за 2018 -2020 рік
Експорт товарів (топ-10):
Експорт послуг (основні):
Структура зовнішньої торгівлі товарами України з Республікою Кенія у 2021 р.
За даними Державної служби статистики України, обсяг двостороннього товарообігу між Україною і Кенією за 2021 рік склав 214 млн. 780 тис. дол. США.
Експорт з України до Кенії склав 196 млн. 736 тис. дол. США (252,4% у порівнянні з 2020 р.), імпорт – 18 млн. 044 тис. дол. США (139,4% у порівнянні з 2020 р.).
Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами між Україною і Кенією за цей період становило 178 млн. 692 тис. дол. США.
Розширення експорту з України до Кенії відбулося по наступних товарних позиціях: чорні метали – 96 млн. 451 тис. дол. США (49% від загального експорту або 227,5% від 2020 року), зернові культури – 89 млн. 375 тис. дол. США (45,7% від загального експорту або 485,2% від 2020 року), жири та олії тваринного або рослинного походження – 4 млн. 393 тис. дол. США (2,2% від загального експорту або 117,3% від 2020 року), овочі – 3 млн. 635 тис. дол. США (1,8% від загального експорту або 173,6% від 2020 року), алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 346,5 тис. дол. США (0,2% від загального експорту або 241,5% від 2020 року), електричні машини – 243 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 126,2% від 2020 року), продукція борошномельно-круп’яної промисловості – 216 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 359,2% від 2020 року), палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки - 200 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 110,6% від 2020 року), засоби наземного транспорту, крім залізничного – 197 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 107,6% від 2020 року), цукор і кондитерські вироби із цукру – 191 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 133,4% від 2020 року), фармацевтична продукція – 175 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 236,5% від 2020 року), залізничні локомотиви – 75 тис. дол. США (538% від аналогічного періоду минулого року).
Основними статтями імпорту товарів з Кенії в Україну за цей період були: кава та чай – 7 млн. 953 тис. дол. США (44,1% від загального імпорту), їстівні плоди і горіхи – 4 млн. 583 тис. дол. США (25,4% від загального імпорту), тютюн і промислові замінники тютюну – 1 млн. 550 тис. дол. США (8,6% від загального імпорту), пластмаси, полімерні матеріали – 1 млн. 459 тис. дол. США (8,1% від загального імпорту), живі дерева та інші рослини – 1 млн. 275 тис дол. США (7,1%).
За 2021 р. обсяг торгівлі послугами склав 2 млн. 722 тис. дол. США. Експорт послуг з України до Кенії склав 846 тис. дол. США (106,6% у порівнянні з 2020 р.), імпорт – 1 млн. 876 тис. дол. США (451% у порівнянні з 2020 р.).
Загальний обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами за 2021 рок склав 217 млн. 502 тис. дол. США.
Поради експортерам
Що необхідно знати для експорту в Кенію
Мита та податки, що підлягають сплаті
Податки сплачуються залежно від вартості імпортованих товарів та ставки мита, зазначеної в різних юридичних документах:
Документи, необхідні для оформлення ввезення товарів
Для розмитнення будь-яких імпортованих товарів, таких як техніка та обладнання, продукція харчової промисловості або товари загального користування, потрібно залучення ліцензованого митного агента, який має отримати наступні документи:
Для розмитнення будь-яких імпортованих товарів, таких як техніка та обладнання, продукція харчової промисловості або товари загального користування, потрібно залучення ліцензованого митного агента, який має отримати наступні документи:
- Сертифікат відповідності (CoC);
- Довідка про відповідність стандартам імпорту (ISM) – у разі необхідності;
- Дійсний комерційний рахунок від фірми-експортера;
- Діючі проформи-рахунки від фірми-експортера;
- Коносамент (морський вантаж) / Авіаційний рахунок (повітряний вантаж);
- Сертифікат походження;
- Вантажна накладна на морські вантажі;
- Дозвіл / ліцензія на товари, що підпадають під обмеження;
- Персональний або ідентифікаційний номер платника податків (ПІН-сертифікат)
- Укладені замовлення / Контракти
- Акредитив (за наявності)
Після цього митному агенту дозволяється декларувати товари, які імпортуються, у митній системі.
З процедурою подання на розгляд Податкової служби Кенії (Kenya Revenue Authority) вищезазначених документів, наявністю пропонованої продукції у списку товарів, що підпадають під обмеження тощо, можна ознайомитися на сайті служби: Import & Export Procedures - KRA.
Специфікації та інформація, яку має бути готовий представити експортер
- Технічні характеристики
- Відповідність кенійським стандартам (імпортеру буде необхідно отримати дозвіл від Kenya Bureau of Standards (KEBS). З вимогами до документації можна ознайомитися на веб-сайті бюро: https://www.kebs.org )
- Відповідність фітосанітарним вимогам (для сільськогосподарської продукції імпортеру буде необхідно отримати дозвіл від Kenya Plant Health Inspectorate Services. З правилами отримання відповідної специфікації можна ознайомитися на веб-сайті: www.kephis.org )
- Кількість
- Ціна
- Термін доставки
Поради експортерам, логістичні питання, корисні посилання
- У зв’язку зі швидко зростаючим імпортом Кенії та з метою сприяння захисту прав кенійських споживачів, Бюро стандартів Кенії (KEBS) запровадило суворі та чіткі інструкції щодо інформування експортерів та кенійських споживачів у про відповідність імпортної продукції чинним нормам.
- Щоб надати компаніям, що експортують до Кенії, всю необхідну інформацію щодо проходження Попередньої експортної перевірки відповідності (Pre-Export Verification of Conformity (PVoC)) та її вимог, Інтертеком (веб-сайт: Government & Trade (intertek.com)), який є акредитованим інспекційним органом KEBS, був розроблений тематичний веб-сайт www.exportstokenya.com.
- Зазначений ресурс дозволяє експортерам в режимі он-лайн чітко з’ясувати питання, пов’язані з необхідністю отримання сертифікатів відповідності на експорт до Кенії, а також пропонує логістичні маршрути.
Продукти, що підпадають під дію PVoC і вимагають сертифікат відповідності
Для обов’язкової перевірки та випробувань визначено такі продукти з високим ризиком:
Участь в державних закупівлях
Служба регулювання державних закупівель Кенії - Public Procurement Regulatory Authority Kenya (PPRA) є керуючим органом у цій сфері. На його сайті (www.ppra.go.ke)
розміщена інформація про умови участі в тендерах, що проводяться державою. В тендерах можуть брати участь іноземні учасники.
Інформаційний портал державних закупівель (The Public Procurement Information Portal (https://www.tenders.go.ke)
- це портал, яким управляє Служба регулювання державних закупівель Кенії.
Участь в державних закупівлях
Портал описується як інтернет-платформа, що надається Службою для публікації договорів про закупівлю та повідомлень про тендери.
Окрім загальної статистики державних торгів, він надає інформацію про усі відкриті та закриті урядові тендери, включаючи додатки та інші повідомлення; контракти, укладені замовниками; список закупівель, ім’я та контакти; список постачальників, яких можна ідентифікувати за частиною їх PIN-коду, номером компанії.
На Порталі можна знайти корисну інформацію, таку як тендерна документація та додатки для більшості оголошених тендерів.
Багатогалузеві виставко-ярмаркові заходи, заплановані в Кенії у 2022 році
Сільськогосподарська Спілка Кенії, разом з Міністерством сільського господарства, тваринництва, рибальства та кооперативів, організовує Міжнародний торговельний ярмарок в Найробі, який пройде у період 26 вересня – 02 жовтня 2022 року, а також Міжнародну виставку у м. Момбаса (2-6 листопада 2022 року). Тематикою цих двох виставкових заходів є «Сприяння інноваціям і технологіям у сільському господарстві та торгівлі».
Найпопулярніші торгові мережи:
Французька світова мережа. 9 гіпермаркетів в Кенії. Порівняно нещодавно (два роки) вийшла на місцевий ринок.
Найбільша національна мережа з 62 супермаркетів.
Національна мережа з 54 супермаркетів
Національна мережа з 18 супермаркетів
ОСНОВНІ ПАРТНЕРИ ДЛЯ ЕКСПОРТУ
![]() ![]() |
Web: rei.mfa.gov.ua E-mail: [email protected] Анкета експортера: https://rei.mfa.gov.ua/anketa-eksportera |
![]() |
E-mail: [email protected] Web: dpss.gov.ua |
![]() |
Контактна особа Посольства Перший секретар: Білогуб Сергій Борисович E-mail: [email protected]E-mail: [email protected] Web: https://kenya.mfa.gov.ua/ |