• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Торговельно-економічне співробітництво України з Республікою Кенія
Опубліковано 20 жовтня 2020 року о 09:26

Кенія  

Кенія є безумовним лідером у торговельно-економічному співробітництві України з країнами Східної Африки. З поміж більш ніж п’ятдесяти країн африканського континенту Кенія посідає провідне місце серед найбільш вагомих споживачів українських товарів, увійшовши до першої десятки.

Структура ВВП Кенії


Решта ВВП Кенії формується за рахунок сфер інформації та комунікації; державного управління, оборони; охорони здоров'я; електроенергетики; адміністративного та допоміжного обслуговування.


Динаміка ВВП за останні три роки в %

Динаміка ВВП в млрд. дол. США

Валовий внутрішній продукт (ВВП) Кенії в 2019 році становив 95,50 млрд доларів США. ВВП Кенії становить 0,08 відсотка світової економіки.

Для порівняння: валовий внутрішній продукт (ВВП) України за цей період становив 153,78 млрд доларів США. ВВП України становить 0,13 відсотка світової економіки.‎

Джерело: Світовий банк

Динаміка ВВП на душу населення в млрд. дол. США

Валовий внутрішній продукт на душу населення в Кенії за останніми даними становив 1237,50 доларів США в 2019 році.

Для порівняння: валовий внутрішній продукт на душу населення в Україні становив 3659,8 долара США в 2019 році.

 

Джерело: Світовий банк


Зовнішня торгівля Кенії

Таблиця кенійського експорту в процентах за категоріями, згідно з базою даних COMTRADE*

*База даних ООН з питань міжнародної торгівлі


Таблиця кенійського імпорту в процентах за категоріями, згідно з базою даних COMTRADE*

* База даних ООН з питань міжнародної торгівлі

Таблиця кенійського імпорту в процентах по країнах, відповідно до бази даних COMTRADE*

*База даних ООН з питань міжнародної торгівлі


Торговельно-економічне та інвестиційне співробітництво України з Кенією

Основними особливостями, які роблять Кенію важливим та перспективним партнером для України є те, що українська продукція відповідає кенійським потребам та стандартам, ціни залишаються прийнятними, а сама Кенія все інтенсивніше переймає на себе роль Східноафриканського економічного «хабу».


Двостороння торгівля за 2018 -2020 рік

Експорт товарів (топ-10):

Експорт послуг (основні):



Структура зовнішньої торгівлі товарами України з Республікою Кенія у 2021 р.

За даними Державної служби статистики України, обсяг двостороннього товарообігу між Україною і Кенією за 2021 рік склав 214 млн. 780 тис. дол. США.

Експорт з України до Кенії склав 196 млн. 736 тис. дол. США (252,4% у порівнянні з 2020 р.), імпорт – 18 млн. 044 тис. дол. США (139,4% у порівнянні з 2020 р.).

Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами між Україною і Кенією за цей період становило 178 млн. 692 тис. дол. США.

Розширення експорту з України до Кенії відбулося по наступних товарних позиціях: чорні метали – 96 млн. 451 тис. дол. США (49% від загального експорту або 227,5% від 2020 року), зернові культури – 89 млн. 375 тис. дол. США (45,7% від загального експорту або 485,2% від 2020 року), жири та олії тваринного або рослинного походження – 4 млн. 393 тис. дол. США (2,2% від загального експорту або 117,3% від 2020 року), овочі – 3 млн. 635 тис. дол. США (1,8% від загального експорту або 173,6% від 2020 року), алкогольні і безалкогольні напої та оцет – 346,5 тис. дол. США (0,2% від загального експорту або 241,5% від 2020 року), електричні машини – 243 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 126,2% від 2020 року), продукція борошномельно-круп’яної промисловості – 216 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 359,2% від 2020 року), палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки - 200 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 110,6% від 2020 року), засоби наземного транспорту, крім залізничного – 197 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 107,6% від 2020 року), цукор і кондитерські вироби із цукру – 191 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 133,4% від 2020 року), фармацевтична продукція – 175 тис. дол. США (0,1% від загального експорту або 236,5% від 2020 року), залізничні локомотиви – 75 тис. дол. США (538% від аналогічного періоду минулого року).

Основними статтями імпорту товарів з Кенії в Україну за цей період були: кава та чай – 7 млн. 953 тис. дол. США (44,1% від загального імпорту), їстівні плоди і горіхи – 4 млн. 583 тис. дол. США (25,4% від загального імпорту), тютюн і промислові замінники тютюну – 1 млн. 550 тис. дол. США (8,6% від загального імпорту), пластмаси, полімерні матеріали – 1 млн. 459 тис. дол. США (8,1% від загального імпорту), живі дерева та інші рослини – 1 млн. 275 тис дол. США (7,1%).

За 2021 р. обсяг торгівлі послугами склав 2 млн. 722 тис. дол. США. Експорт послуг з України до Кенії склав 846 тис. дол. США (106,6% у порівнянні з 2020 р.), імпорт – 1 млн. 876 тис. дол. США (451% у порівнянні з 2020 р.).

Загальний обсяг двосторонньої торгівлі товарами та послугами за 2021 рок склав 217 млн. 502 тис. дол. США.


Поради експортерам


Що необхідно знати для експорту в Кенію


Мита та податки, що підлягають сплаті

Податки сплачуються залежно від вартості імпортованих товарів та ставки мита, зазначеної в різних юридичних документах:


Документи, необхідні для оформлення ввезення товарів


Для розмитнення будь-яких імпортованих товарів, таких як техніка та обладнання, продукція харчової промисловості або товари загального користування, потрібно залучення ліцензованого митного агента, який має отримати наступні документи:

Для розмитнення будь-яких імпортованих товарів, таких як техніка та обладнання, продукція харчової промисловості або товари загального користування, потрібно залучення ліцензованого митного агента, який має отримати наступні документи:

- Сертифікат відповідності (CoC);

- Довідка про відповідність  стандартам імпорту (ISM) – у разі необхідності;

- Дійсний комерційний рахунок від фірми-експортера;

- Діючі проформи-рахунки від фірми-експортера;

- Коносамент (морський вантаж) / Авіаційний рахунок (повітряний вантаж);

- Сертифікат походження;

- Вантажна накладна на морські вантажі;

- Дозвіл / ліцензія на товари, що підпадають під обмеження;

- Персональний або ідентифікаційний номер платника податків (ПІН-сертифікат)

- Укладені замовлення / Контракти

 - Акредитив (за наявності)

Після цього митному агенту дозволяється декларувати товари, які імпортуються, у митній системі.

З процедурою подання на розгляд Податкової служби Кенії (Kenya Revenue Authority) вищезазначених документів, наявністю пропонованої продукції у списку товарів, що підпадають під обмеження тощо, можна ознайомитися на сайті служби: Import & Export Procedures - KRA.


Специфікації та інформація, яку має бути готовий представити експортер

- Технічні характеристики

- Відповідність кенійським стандартам (імпортеру буде необхідно отримати дозвіл від Kenya Bureau of Standards (KEBS). З вимогами до документації можна ознайомитися на веб-сайті бюро: https://www.kebs.org )

- Відповідність фітосанітарним вимогам (для сільськогосподарської продукції імпортеру буде необхідно отримати дозвіл від Kenya Plant Health Inspectorate Services. З правилами отримання відповідної специфікації можна ознайомитися на веб-сайті: www.kephis.org )

- Кількість

- Ціна

- Термін доставки


Поради експортерам, логістичні питання, корисні посилання

- У зв’язку зі швидко зростаючим імпортом Кенії та з метою сприяння захисту прав кенійських споживачів, Бюро стандартів Кенії (KEBS) запровадило суворі та чіткі інструкції щодо інформування експортерів та кенійських споживачів у про відповідність імпортної продукції чинним нормам.

- Щоб надати компаніям, що експортують до Кенії, всю необхідну інформацію щодо проходження Попередньої експортної перевірки відповідності (Pre-Export Verification of Conformity (PVoC)) та її вимог, Інтертеком (веб-сайт: Government & Trade (intertek.com)), який є акредитованим інспекційним органом KEBS, був розроблений тематичний веб-сайт www.exportstokenya.com.

- Зазначений ресурс дозволяє експортерам в режимі он-лайн чітко з’ясувати питання, пов’язані з необхідністю отримання сертифікатів відповідності на експорт до Кенії, а також пропонує логістичні маршрути.

Продукти, що підпадають під дію PVoC і вимагають сертифікат відповідності

Для обов’язкової перевірки та випробувань визначено такі продукти з високим ризиком:

Участь в державних закупівлях

Служба регулювання державних закупівель Кенії - Public Procurement Regulatory Authority Kenya (PPRA) є керуючим органом у цій сфері. На його сайті (www.ppra.go.ke)
розміщена інформація про умови участі в тендерах, що проводяться державою. В тендерах можуть брати участь іноземні учасники.

Інформаційний портал державних закупівель (The Public Procurement Information Portal (https://www.tenders.go.ke)  
- це портал, яким управляє Служба регулювання державних закупівель Кенії.


Участь в державних закупівлях

Портал описується як інтернет-платформа, що надається Службою для публікації договорів про закупівлю та повідомлень про тендери.

Окрім загальної статистики державних торгів, він надає інформацію про усі відкриті та закриті урядові тендери, включаючи додатки та інші повідомлення; контракти, укладені замовниками; список закупівель, ім’я та контакти; список постачальників, яких можна ідентифікувати за частиною їх PIN-коду, номером компанії.

На Порталі можна знайти корисну інформацію, таку як тендерна документація та додатки для більшості оголошених тендерів.


Багатогалузеві виставко-ярмаркові заходи, заплановані в Кенії у 2022 році

Сільськогосподарська Спілка Кенії, разом з Міністерством сільського господарства, тваринництва, рибальства та кооперативів, організовує Міжнародний торговельний ярмарок в Найробі, який пройде у період 26 вересня – 02 жовтня 2022 року, а також Міжнародну виставку у м. Момбаса (2-6 листопада 2022 року). Тематикою цих двох виставкових заходів є «Сприяння інноваціям і технологіям у сільському господарстві та торгівлі».


Найпопулярніші торгові мережи:


Французька світова мережа.  9 гіпермаркетів в Кенії. Порівняно нещодавно (два роки) вийшла на місцевий ринок.


Найбільша національна мережа з 62 супермаркетів.


Національна мережа з 54 супермаркетів




Національна мережа з 18 супермаркетів


ОСНОВНІ ПАРТНЕРИ ДЛЯ ЕКСПОРТУ


Web: rei.mfa.gov.ua 

E-mail: [email protected] 

Анкета експортера: https://rei.mfa.gov.ua/anketa-eksportera 

E-mail: [email protected]

Web: dpss.gov.ua


Контактна особа Посольства

Перший секретар: Білогуб Сергій Борисович

E-mail: [email protected]

E-mail: [email protected] 

Web: https://kenya.mfa.gov.ua/ 




Джерело: Національне бюро статистики Кенії

Рівень інфляції в Кенії зростає четвертий місяць поспіль - 5,69% в січні 2021 року у порівнянні з 5,62% в грудні 2020 року.

Інформація 

щодо запровадження Кенією спеціалізованої процедури закупівлі кукурудзи для потреб асоціацій мукомелів Кенії  (на 27.04.2020)

20 квітня 2020 р. у зв’язку з критичною ситуацією, що склалась в Кенії у зв’язку з пандемією вірусу COVID-19, Міністерством фінансів Кенії було запроваджено спеціалізовану процедуру закупівлі «білої» та «жовтої» кукурудзи для потреб уповноважених компаній, які входять до місцевих асоціацій мукомелів Кенії.


Вимоги до кукурудзи:

99,1% відсутність ГМО (має бути підтверджено сертифікатом однієї з провідних міжнародних компаній-аудиторів у сфері стандартизації (SGS, Veritas).

Відповідність вимогам Бюро стандартів Кенії, що має підтверджуватися сертифікатом відповідності (Certificate of Comformity Kenya Bureau of Standards www.kebs.org.

Вологість не більше 14,5%, вміст афлатокісну < 0,01 мг/кг (10ppb).

Термін дії: до 30 травня 2020 р.


Загальний обсяг кукурудзи, який планується до закупівлі Кенією, становить 180 тис. тон (для білої кукурудзи), 180 тис. тон (для жовтої кукурудзи).


Список 

компаній Кенії, які входять до асоціацій мукомелів Кенії, які уповноважені здійснювати спеціалізовані закупівлі «білої» кукурудзи:

                                         

Назва компанії


Кількість

Метричні тони

1

Alfa Grain Limited

 

5740,41

2

Bellamy Milling Company Limited

1,613.14

3

Buffalo Millers

1,913.47

4

Capwell Industries Limited 

6,888.50

5

Eastern Flour Mills Limited 

1,613.14

6

Eldoret Grains Limited 

 

8,323.60

7

Goldleaf Kenya Limited

2,016.43

8

Grain Industries Limited

7,653.89

9

Jamii Milling Limited

3,826.94

10

Kabansora Millers Limited

1,913.47

11

Karibu Flour Mills Limited 

3,495.15

12

Kenblest Limited 

2,016.43

13

Kenselrise Limited 

2,688.57

14

Kitale Industries Limited 

3,444.25

15

Kitui Flour Mills Limited 

10,141.40

16

Malindi Millers Limited 

806.57

17

Mama Millers Limited 

3,444.25

18

Mombasa Maize Millers, Kisumu 

2,296.17

19

Mombasa Maize Millers, Mombasa 

18,369.33

20

Mombasa Maize Millers, Nairobi 

4,879.35

21

Nairobi Flour Mills 

3,629.57

22

Osho Grain Millers Limited 

1,344.29

23

Pembe Flour Mills Limited 

10,524.09

24

Unga Limited 

8,514.95

25

United Millers Limited 

 

2,870.21

ВСЬОГО:

119,967

 

Назва компанії


Кількість

Метричні тони

1

Joy Millers 

11,000  

2

Meru–Multipurpose Co-operation and Society 

9,288

3

Ngupe Agencies Limited 

6,143

4

Fairate Grain Millers Association 

4,150

5

Amani Flour Mills Limited 

5,143

6

Rongai Flour Mills Limited 

2,000

7

Sweet Meal Commodities Limited 

3,144

ВСЬОГО:

40,867


Назва компанії


Кількість

Метричні тони

1

Joy Millers 

11,000  

2

Meru–Multipurpose Co-operation and Society 

9,288

3

Ngupe Agencies Limited 

6,143

4

Fairate Grain Millers Association 

4,150

5

Amani Flour Mills Limited 

5,143

6

Rongai Flour Mills Limited 

2,000

7

Sweet Meal Commodities Limited 

3,144

ВСЬОГО:

14,847


Назва компанії


Кількість

Метричні тони

1

Giant Millers

2,700

2

Simba Mfalme 

5,400

3

Nicey Nicey Millers 

 

6,747

ВСЬОГО:

4,378





Список 

компаній Кенії, які входять до асоціацій мукомелів Кенії, які уповноважені здійснювати спеціалізовані закупівлі «жовтої» кукурудзи:


Назва компанії


Кількість

Метричні тони

1

Unga Farm Care EA Limited 

60,000  

2

Pembe Flour Mills Limited 

20,000

3

Mombasa Maize Millers Limited 

25,000

4

Sigma Feeds Limited 

30,000

5

Isinya Feeds Limited 

40,000

6

Farmers Choice Limited 

5,000

ВСЬОГО:

180,000


Додаткову інформацію про компанії-імпортери кукурудзи в Кенію можна отримати:

 

Асоціація мукомелів Кенії (Cereal Millers Association)

Веб-сайт: http://www.cerealmillers.co.ke

Ел.адреса: [email protected]

Тел.:+254 733722494

Контактна особа: Ms.Paloma Fernandes

 

Асоціація виробників комбікормів Кенії (AKEFEMA):

Веб-сайт: http://www.akefema.or.ke

Тел.: +254 706 413 607

Ел.адреса: [email protected]

Контактна особа: Mr.Humprey Mbugua

Загальна характеристика ринку державних закупівель у країні (обсяг ринку, його особливості, можливість участі українських підприємств)


За даними з офіційних джерел Кенії протягом 2019 – 2020 рр. фінансового року (починається з 1 липня), було укладено та реалізуються 2106 контрактів на орієнтовну суму 588,8 млн. дол. США.


Детальніша інформація щодо особливостей ринку закупівель Кенії та його особливостей, розміщена інформаційному веб-порталі з державних закупівель Кенії (https://www.tenders.go.ke/).


Для участі у тендерах у якості ФОП чи юридичної особи за кенійським правом, які проводяться у рамках у державних закупівель Кенії, суб’єкти ЗЕД України мають бути зареєстровані, відповідно до чинного законодавства Кенії. У такому випадку можливою є участь у всіх тендерах у рамках державних закупівель.  Детальніша інформація  за розміщена за веб-адресою: http://ebusiness.go.ke/ebusiness.html


Існуючі онлайн платформи для проведення тендерів та/або веб-ресурси, які містять інформацію про тендерні процедури та актуальні тендерні оголошення


Тендерна палата Кенії:


http://ppra.go.ke/


Інформаційний веб-портал 

з державних закупівель Кенії 


(https://www.tenders.go.ke/)


Порядок проведення тендерів та умови участі для українських підприємств.

Відповідно до чинного законодавства Кенії основним нормативно-правовим актом, що визначає правові засади у сфері державних закупівель є Закон про державні закупівлі та розпорядження активами (Public Procurement and Disposal Act – далі Закон).


Відповідно до зазначеного акту, Міністерство фінансів Кенії (Treasury of Kenya, веб-адреса: https://www.treasury.go.ke/), є органом державної влади, що формулює політику у сфері державних закупівель.

При цьому Тендерна палата Кенії (http://ppra.go.ke/), є органом відповідальним за реалізацію політики у сфері державних закупівель.

Відповідно до статті 71 Закону, для участі у тендері передбачається реєстрація у якості постачальника («supplier»).

У разі недостатньої кількості місцевих постачальників та неможливості провести тендер на закупівлю відповідних товарів/послуг на умовах змагальності, відповідно до статті 89 Закону, можливе направлення запрошень іноземним компаніям (у тому числі українським) для участі у такому тендері. Слід врахувати, що вся тендерна документація буде наявна англійською мовою.

Разом з тим, відповідно до статті 155 Закону, преференції зазвичай будуть надаватись товарам та послугам, що вироблені в Кенії, або компаніями, акціонерами яких є громадяни Кенії.

Реєстрація для участі у державних тендерах Кенії:

http://agpo.go.ke/


Корисні посилання та поради українським підприємствам.

У разі зацікавленості в участі у будь-якому вибраному Вами тендері на території Республіки Кенії, після з’ясування умов участі у ньому, радимо звернутися до Посольства України в Кенії для перевірки відповідної інформації.

Популярні веб-сайти щодо тендерів Східної Африки:


http://tenderskenya.co.ke/


http://tenders.eastafricatender.com/


 http://www.tendersoko.com

Кенія є безумовним лідером у торговельно-економічному співробітництві України з країнами Східної Африки. З поміж більш ніж п’ятдесяти країн африканського континенту Кенія посідає провідне місце серед найбільш вагомих споживачів українських товарів, увійшовши до першої десятки.

Структура ВВП Кенії


Решта ВВП Кенії формується за рахунок сфер інформації та комунікації; державного управління, оборони; охорони здоров'я; електроенергетики; адміністративного та допоміжного обслуговування.


Динаміка ВВП за останні три роки в %

Динаміка ВВП в млрд. дол. США

Валовий внутрішній продукт (ВВП) Кенії в 2019 році становив 95,50 млрд доларів США. ВВП Кенії становить 0,08 відсотка світової економіки.

Для порівняння: валовий внутрішній продукт (ВВП) України за цей період становив 153,78 млрд доларів США. ВВП України становить 0,13 відсотка світової економіки.‎

Джерело: Світовий банк

Динаміка ВВП на душу населення в млрд. дол. США

Валовий внутрішній продукт на душу населення в Кенії за останніми даними становив 1237,50 доларів США в 2019 році.

Для порівняння: валовий внутрішній продукт на душу населення в Україні становив 3659,8 долара США в 2019 році.

 

Джерело: Світовий банк

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux