• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Законодавство України про свободу совісті
Опубліковано 15 липня 2015 року о 09:13

Законодавство України про свободу совісті 

Утворення незалежної Української держави зумовило кардинальні зміни державно-церковних відносин, де пріоритет надається правам людини та  підтримці міжнародних правових актів, що стосуються прав і свобод, зокрема свободи совісті.

У контексті Загальної Декларації прав людини, документів, підписаних у рамках Гельсінських угод, які безпосередньо стосуються проблем свободи совісті, релігії, церкви, Верховна Рада України 23 квітня 1991 р. прийняла Закон України «Про свободу совісті та релігійні організації». Цей Закон започаткував законодавчу основу, що закріпила оптимальні демократичні критерії державно-церковних відносин, дав змогу створити правові основи, необхідні для послідовної реалізації принципів свободи совісті (свободи релігії, свободи церкви) в Україні.

Специфічний характер діяльності релігійних організацій знайшов своє відображення в спеціальних нормах чинного законодавства, яке уточнює, конкретизує правовий статус релігійних організацій, можливості та умови для виконання ними своєї функціональної ролі в суспільстві. Законодавство України, що регулює усі правовідносини, пов'язані зі свободою совісті, являє собою цілісну систему нормативних актів, які містять норми різних галузей права: адміністративного, цивільного, кримінального тощо.

Фундаментальні основи, гарантії, умови та можливості практичної реалізації прав і свобод людини, в тому числі права на свободу совісті, знайшли відображення у статтях розділу другого «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина» Конституції України, яка прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р.

У статті 35 цього розділу Конституції України зазначається: «Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність.
Здійснення цього права може бути обмежене законом лише в інтересах охорони громадського порядку, здоров'я і моральності населення або захисту прав і свобод інших людей.

Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа — від церкви. Ніхто не може встановлювати обов'язкових переконань і світогляду.
Ніхто не може бути увільнений від конституційних обов'язків за мотивами релігійних переконань. У разі, якщо виконання військового обов'язку суперечить релігійним переконанням громадянина, виконання цього обов'язку має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою».

Свобода світогляду і віросповідання (свобода совісті), як й інші основні права і свободи людини (зокрема, право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань (ст. 34)), розглядаються Конституцією як невідчужувані та непорушні (ст. 21).

Конституція України, законодавство про свободу совісті (свободу світогляду і віросповідань) розглядають останню як особисте право людини вільно і незалежно визначати своє ставлення до релігії. Це право, як записано в Законі України «Про свободу совісті та релігійні організації» від 23 квітня 1991 p., включає свободу мати, приймати і змінювати релігію або переконання за своїм вибором і свободу одноособово чи разом з іншими сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати ніякої, відправляти релігійні культи, відкрито виражати і вільно поширювати свої релігійні або атеїстичні переконання. Закон не допускає встановлення обов'язкових переконань і світогляду, будь-якого примусу при визначенні громадянами свого ставлення до релігії, до сповідання або відмови від сповідання релігії, до участі або неучасті в богослужіннях, релігійних обрядах і церемоніях, навчання релігії. Гарантується право батьків (або осіб, які їх заміняють) виховувати своїх дітей відповідно до своїх власних переконань і ставлення до релігії та право на таємницю сповіді.

На пленарному засіданні 4 червня 2015 року Верховна Рада схвалила План законодавчого забезпечення реформ в Україні (Постанова № 2986), який містить низку ініціатив у сфері свободи совісті та віросповідання.

У розділі VІІ «Національний діалог. Гуманітарна політика» Плану міститься окремий розділ, присвячений політиці у сфері культури, релігії та духовності. Серед реформ у цій сфері парламентська більшість планує підготувати і прийняти наступні законопроекти: 

-      Концепція державно-конфесійних відносин: IV квартал 2015 – 2016;

-      Про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (щодо забезпечення права на мирні зібрання та уточнення переліку контролюючих органів): ІІ квартал 2015 – 2016;

-      Про внесення змін до деяких законів України (щодо запровадження інституту військового духовенства (капеланства) в Збройних Силах України, правоохоронних органах та інших військових формуваннях): IV квартал 2015 – 2016 (2 липня 2014 р. було прийняте розпорядження Кабінету Міністрів України № 677-р «Про службу військового духовенства (капеланську службу) у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі», яким у військових структурах України запроваджується інститут військових священників (капеланів) та проводиться відбір осіб із числа священнослужителів, які запропоновані релігійними організаціями, для забезпечення душпастирської опіки військовослужбовців, зокрема в зоні дії антитерористичної операції на сході України);

-      Про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» (щодо посилення громадського контролю): ІІІ квартал 2015 – 2016.

 

Окрім цього, в сфері розвитку інформаційного суспільства і медіа передбачається прийняття проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вилучення заборонених тем і покарання за висловлювання» (з дотриманням балансу в питаннях нетерпимості, екстремізму, національної, расової чи релігійної ненависті): IV квартал 2015 – 2016.

Деякі згадані в Плані законодавчі ініціативи вже нещодавно прийняті парламентом.

Зокрема, в сфері реформи освіти і науки Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо заснування релігійними організаціями навчальних закладів»(№ 498-VIII від 2 червня 2015 р.).

 Законом надано релігійним організаціям, статути яких зареєстровано у встановленому законодавством порядку, право на створення навчальних закладів (дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних, професійно-технічних, вищих). Закон забезпечує конституційне право вірян - батьків або осіб, які їх замінюють, на виховання дітей відповідно до своїх власних релігійних переконань.

Також депутати прийняли Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання діяльності священнослужителів (капеланів) в органах та установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України» (№ 419-VIII від 2 травня 2015 р.), який розширив можливості для задоволення релігійних потреб арештованих і засуджених та їх доступу до душпастирської опіки з боку священиків.

Згідно із Законом України «Про внесення зміни до статті 266 Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування нерухомості релігійних організацій» (№ 420- VIII від 14 травня 2015 р.), підпункт 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України доповнено новим підпунктом, згідно з яким не є об’єктами оподаткування об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність.

 

Отже, в Україні створена та постійно удосконалюється  правова база, необхідна для повноцінної реалізації свободи совісті й віросповідання, діяльності релігійних організацій.

 

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux