Посольство України в Республіці Кенія

Київ 03:16

Двосторонні політичні відносини України з Республікою Кенія

Республіка Кенія визнала Україну як незалежну державу 5 травня 1993 року. Протокол про встановлення дипломатичних відносин було підписано того ж дня.

Посольство України в Республіці Кенія відкрито у м. Найробі у січні 2004 року. З 7 листопада 2018 р. Послом України в Кенії є А.І.Праведник (Вірчі грамоти вручені Президенту Кенії У.Кеніятті 5 грудня 2018 р.).

Посольство Республіки Кенія в Україні за сумісництвом розташоване у Москві. З відбуттям посла П.Кургатта у квітні 2016 р. нового посла призначено не було, з вересня 2018 р. функції Тимчасового повіреного виконує В.Мванджала.

Також у Києві діє Почесне консульство Республіки Кенія на чолі з Анатолієм Коваленком. У м. Момбаса діє Почесне консульство України на чолі з Почесним консулом України Олексієм Серковим.

Останніми роками відбувався обмін вітальними листами з нагод національних свят на рівні президентів обох держав.

Політичні відносини України з Республікою Кенія мають висхідну динаміку.

1 грудня 2016 р. відбулися перші в історії українсько-кенійських відносин двосторонні політичні консультації високого рівня. За підсумками переговорів Заступника Міністра закордонних справ України С.О.Кислиці з Головним секретарем МЗС Кенії М.Джумою були визначені пріоритетні напрями подальшого двостороннього співробітництва, розвиток політичного діалогу, посилення торговельно-економічних відносин, міжвідомчої співпраці, поглиблення взаємодії у галузі освіти і науки, а також розвиток відповідної договірно-правової бази.

20-24 березня 2017 р. в Україні з офіційним візитом перебувала делегація Комітету з питань бюджету та асигнувань Національної Асамблеї Кенії. 18 травня 2017 р. відбулася зустріч Голови Верховної Ради України А.Парубія зі Спікером Сенату Кенії Е.Етуро у ході його робочого візиту до Києва.

14 вересня 2017 р. у рамках Афінського демократичного форуму МЗС України П.Клімкін провів робочу зустріч з МЗС Кенії А.Мохамед, у ході якої обговорювалися можливості співробітництва у торговельно-економічній (туризм, сільське господарство), освітній, науковій та політико-правовій (протидія міжнародному тероризму) сферах.

27-28 листопада 2017 р. відбулася поїздка Державного секретаря МЗС України А.Заяця до Кенії з метою участі в офіційній церемонії складання присяги переобраним Президентом Кенії У.Кеніяттою. У ході зустрічі А.Заяця з Головним секретарем МЗС Кенії М.Джумою сторонами було обговорено здійснення у травні 2018 р. офіційного візиту МЗС України П.Клімкіна до Кенії.

21-23 травня 2018 р. відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіна до Кенії. Візит став першим в історії двосторонніх відносин візитом глави зовнішньополітичного відомства України до цієї країни. У рамках візиту П.А.Клімкін провів переговори з Міністром закордонних справ та міжнародної торгівлі Кенії М.Джумою, зустрічі зі Спікерами обох палат Парламенту та іншими високими посадовими особами. Візит став проривом у розвиткові політичного діалогу, заклав основу для подальшого поглиблення взаємин у важливих сферах двосторонньої співпраці та на міжнародній арені. Також П.А.Клімкін провів прийом у Найробі з нагоди відзначення 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Кенією (5 травня 2018 р.).

23 травня 2018 р. у провідному промисловому і портовому місті Кенії Момбаса відкрито Почесне консульство України, що сприяє просуванню економічних інтересів України, поглибленню двосторонніх контактів на регіональному рівні. Почесним консулом України у м. Момбаса призначено Олексія Сєркова.

13-15 травня 2019 р. відбувся офіційний візит Спікера Національної Асамблеї Республіки Кенія Джастіна Мутурі до України, який став першим в історії двосторонніх відносин офіційним візитом голови Парламенту Кенії до нашої держави. Під час візиту відбулися його зустрічі зі Спікером Верховної Ради України Андрієм Парубієм, Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним. Дж.Мутурі також взяв участь у церемоніях вшанування жертв Голодомору в Україні та покладання вінка до Могили Невідомого солдата Сотні.

Позитивний розвиток українсько-кенійської взаємодії спостерігається і в рамках міжнародних організацій. Зокрема, це виявляється у взаємній підтримці кандидатур до складу органів системи ООН.

Керівництво Кенії, зокрема на високому і найвищому рівнях, неодноразово висловлювалося на підтримку суверенітету та територіальної цілісності України.

На сьогоднішній день між Україною та Кенією підписано три двосторонні угоди. Крім того, наразі на розгляді сторін знаходяться інші дванадцять двосторонніх документів, п’ять з яких мають економічне спрямування, три у правовій сфері та чотири угоди вузькогалузевого спрямування.