• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Участь у міжнародних організаціях
Опубліковано 26 травня 2021 року о 11:55

Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП)


(інформаційна довідка)


Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) була створена в 1972 році і є провідним структурним підрозділом в рамках системи ООН, який відповідає за глобальні питання захисту навколишнього середовища, забезпечення раціонального використання природних ресурсів та сталого розвитку довкілля.

Мандат ЮНЕП визначається Резолюцією 2297 Генеральної Асамблеї ООН від 15.12.1972 р., рішеннями конференції ООН з навколишнього середовища та розвитку 1992 р., Найробійською декларацією про роль і мандат ЮНЕП 1997 р., а також Мальмьонською декларацією міністрів екології 2000 р.

ЮНЕП охоплює такі завдання як екологічна оцінка умов і тенденцій на світовому, регіональному і національному рівнях, розвиток міжнародних і національних екологічних інструментів та зміцнення інституційної спроможності для збалансованого управління навколишнім середовищем.

Робота ЮНЕП базується на 7 тематичних напрямах діяльності, спираючись на результати наукових досліджень, найважливіші висновки міжнародних і регіональних форумів і відповідно до затвердженої Середньострокової стратегії ЮНЕП на 2018-2021 рр.

 • Діяльність за напрямом «Зміна клімату» полягає у зміцненні, переважно в країнах, що розвиваються, потенціалу в контексті протидії зміні клімату шляхом інтеграції відповідних рекомендацій у національні програми розвитку.
 • Діяльність за напрямом «Стихійні лиха та конфлікти» здійснюється шляхом мінімізації негативних наслідків від існуючих і потенційних природних і техногенних катастроф, а також збройних конфліктів.
 • Діяльність за напрямом «Регулювання екосистем» полягає у наданні країнам сприяння у реалізації екосистемного підходу, що включає комплексне управління земельними, водними та іншими природними ресурсами з метою забезпечення їх збереження та сталого використання для підвищення добробуту людей.
 • Діяльність за напрямом «Природоохоронне керівництво» здійснюється з метою сприяння впровадженню екологічного керівництва та зміцнення співробітництва на країновому, регіональному і глобальному рівнях для вирішення найважливіших екологічних проблем.
 • Діяльність за напрямом «Хімічні речовини та відходи» ведеться з метою зведення до мінімуму негативного впливу хімічних речовин та відходів на навколишнє середовище та людей.
 • Діяльність за напрямом «Ефективне використання природних ресурсів» заохочує країни до стійкого споживання і виробництва для забезпечення використання, переробки та споживання природних ресурсів на більш стійкій основі.
 • Діяльність за напрямом «Огляд навколишнього середовища» забезпечує платформу, послуги та доступ до інформації у контексті наявних та потенційних екологічних викликів та проблем з метою забезпечення прийняття обґрунтованих рішень.

На додаток до своїх програмних напрямів діяльності ЮНЕП продовжує фокусувати зусилля на забезпеченні переходу до «зеленої» економіки, а також здійснює свій внесок в екологічний аспект «Цілей сталого розвитку» та Порядку денного розвитку на період до 2030 року.

У сферу діяльності ЮНЕП також входить розробка рекомендацій і міжнародних договорів з таких питань, як потенційно небезпечні хімікати, транскордонне забруднення повітря і забруднення міжнародних судноплавних русел.

Очолює Програму Виконавчий директор ЮНЕП, який за посадою є Заступником Генерального секретаря ООН (Under-Secretary-General). До сфери компетенції Виконавчого Директора ЮНЕП входить керівництво Секретаріатом та адміністративним персоналом Програми. Відповідно до резолюції ГА ООН 2997 від 15 грудня 1972 р., Виконавчий директор ЮНЕП обирається Генеральною Асамблеєю ООН за рекомендацією Генерального секретаря ООН терміном на 4 роки. З лютого 2019 р. посаду Виконавчого директора обіймає Інгер Андерсен (Данія), котра до цього часу обіймала посаду Генерального директора Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).

Керівним органом ЮНЕП є Асамблея ООН з навколишнього середовища, ЮНЕА (до 2013 року - Рада керуючих ЮНЕП). З 2013 р. має універсальне членство (193 держави-члена ООН).

Основними функціями Асамблеї є визначення глобального порядку денного у галузі охорони довкілля, здійснення загального політичного керівництва і визначення необхідних заходів для вирішення нагальних екологічних проблем, проведення огляду політики та сприяння обміну досвідом, встановлення стратегічного керівництва щодо майбутньої діяльності ЮНЕП тощо.

Сесії ЮНЕА відбуваються раз на два роки: до 2016 р. проходили по парних роках (1-а сесія – 2014 р., 2-а сесія – 2016 р.), після 2016 р. – по непарних роках (3-а сесія – 2017 р., 4-а сесія – 2019 р., 5-а сесія – проходить у 2 етапи: у 2021 р. віртуальний сегмент, у 2022 р. – за особистої участі представників держав-членів у Найробі, що пов’язано з триваючою пандемією COVID-19 у світі).

Робочим органом ЮНЕП є Комітет постійних представників, КПП, засідання якого відбуваються щоквартально, та його підкомітет, засідання якого відбуваються один або два рази на місяць.

Також раз на два роки (як правило, перед засіданням ЮНЕА) проходить засідання Комітету постійних представників відкритого складу, у якому можуть брати участь делегації, які не мають акредитованих представників при ЮНЕП.

Окрім переліченого, один раз на рік відбувається Щорічне засідання підкомітету КПП, особливість якого полягає у тому, що участь у ньому беруть також делегації профільних відомств держав-членів.

Керівний орган ЮНЕА та робочий орган КПП мають свої бюро, які складаються з 10 та 5 членів відповідно, що представляють усі географічні групи.

Під егідою ЮНЕП також працюють секретаріати декількох природоохоронних конвенцій, зокрема секретаріат та фонд Монреальського протоколу, секретаріати Конвенції про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення, Конвенції про охорону біологічного різноманіття, Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин, Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням та Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі.

Серед джерел фінансування ЮНЕП можна виділити Регулярний бюджет ООН, Фонд з навколишнього середовища, цільові фонди та добровільні внески.

Штаб-квартира ЮНЕП знаходиться у м. Найробі, Кенія. Також ЮНЕП має шість регіональних офісів та окремі офіси в деяких країнах. Під егідою ЮНЕП щорічно відзначається Всесвітній день навколишнього середовища (5 червня).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux